Portrety imion dziecięcych

Czytaj wiersze →

"Zbiór wierszy Zofii Olek-Redlarskiej ucieszy z pewnością tych wszystkich, którym zdarzyło się bezskutecznie poszukiwać wierszy do pamiętników lub laurek okolicznościowych. Zbiorek to spory, liczy 51 najpopularniejszych imion, wiele z nich w ciepłych, zabawnych zdrobnieniach. Nie brak tu imion, które w ostatnich czasach zdobyły sobie popularność, jak Kamil czy Gabrysia.

Wiersze są bardzo sympatyczne, podkreślają pozytywne cechy bohaterów, jak choćby pogodne usposobienie ("Jesteś jak lato, słoneczna Beato"). Nie stronią przy tym od znanych już dzieciom skojarzeń słownych typu Ewka-Marchewka czy Agata, co nogą zamiata, ale nie ma w tym złośliwej drwiny. Dzieci znają też "łamidło" językowe o Karolinie, która miała korale koloru koralowego; to skojarzenie językowe autorka również wykorzystuje.

W twórczości poetki dużą rolę odgrywa personifikacja. Ożywa właściwie wszystko, począwszy od roweru Klary ("Mój rower ma oczy pomarańczowe gdy patrzy w moją stronę, (...) porywa słońce w szprychy, kluczami w skrzyneczce zaskrzypi...") aż do pociągu Piotrusia, którego szyny śpiewają w takt jazdy.

Każde dziecko ma tu swój portret, namalowany bardzo ciepło - widać, że autorka lubi dzieci i ma z nimi dobry kontakt. Świat każdego dziecka jest inny. W świecie Rafała szafy skrzypią i buty chrypią, Wojtek pędzi na koniku, Konrad ma siedmiomilowe buty, a pod jarzębiną śmieje się "kolorowo ubrana Karolinka rumiana". Doskonale podpatrzone są też dziecięce cechy, takie jak ciekawość świata, potrzeba ruchu, zachwyt dla przyrody.

Wiele jest też skojarzeń literackich, jak w przypadku Maciusia, Zosi-Samosi, Tomka-Atomka, Małgosi, która wprawdzie odnalazła domek Baby-Jagi, ale zupełnie inny i bardziej przyjazny. Autorka bawi się słowem i skojarzeniami językowo-imiennymi (Marzenka jak marzenie), przy czym widać, ze sprawia jej to przyjemność.   Z  pewnością  tomik  spodoba  się  dzieciom   w   różnym  wieku, a wstępne obserwacje wskazują, że podoba się również dorosłym!"

(recenzja - Maria Kulik: Portrety dzieci. "Guliwer" 1999 nr 2 s. 36-37)

Miejsce wydania:  Kraków
Wydawnictwo:  Oficyna Wydanicza "Impuls"
Rok wydania:  1998
Ilustracje:  Joanna Szybist
ISBN:  83-86994-78-9© 2015 Zofia Olek-Redlarska